Wernisaż wystawy Kierunki

5 października 2019 r. zapraszamy do Galerii OracArt na wernisaż wystawy "Kierunki" autorstwa wybitnego polskiego artysty Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

O 18:00 w Galerii przy Nowolipki 27 w Warszawie, rozwinięty zostanie pełen wachlarz symboliki i idei twórczości malarza.

Józef Krzysztof Oraczewski to wybitny, rozpoznawalny w świecie, współczesny malarzy polski. Ceniony jest głównie za zakres podejmowanych tematów artystycznych oraz za stosowane techniki twórcze.

Artysta uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo wielkoformatowe, rysunek i grafikę. Osobną dziedziną jego twórczości są instalacje przestrzenne, które przyniosły mu już należną pozycję międzynarodowego autorytetu w tej dziedzinie sztuki.

Wernisaż wystawy


Podczas wernisażu wystawy, artysta osobiście opowie o ekspozycji i dokona jej oficjalnego otwarcia.

– Cykl „Kierunki” to monochromatyczny, surowy i pierwotny w swoim wyrazie pierwowzór motywów przewijających się w całej mojej twórczości – powiedział Józef Krzysztof Oraczewski. – Traktuję to jako podstawę moich działań. Cykl ten to zbiór idei, kierunków i ważnych znaczeń. Obrazy nawiązują do platońskich idei, są symboliczne, niezmienne i zajmują inny wymiar niż świat rzeczy – dodał.

Z tych konceptualnych pierwowzorów, w późniejszym okresie twórczości Oraczewskiego powstają jednostkowe obrazy. Są one wręcz obsesyjnie zanurzone w materii, celowo naznaczone piętnem bycia rzeczą.

Zmysłowe, barwne, naznaczone upływem czasu i przybrane w rekwizyty określonej tożsamości są zupełnie inne niż idealne pierwowzory. Do nich należą z późniejsze dzieła z cyklu „Zderzenia”.

Idea


– Uważam, że to artysta, na podobieństwo platońskiego demiurga, tworzy swój świat z nieuchwytnych materialnie a jednak prawdziwych i niezwykle ważnych idei – mówi malarz. – Kreując jestem konsekwentny. Idę w wyznaczonym przez siebie kierunku, eksperymentując z barwami, formami, środkami wyrazu i nastroju – podsumował.

Wystawa „Kierunki” to jedyna w swoim rodzaju, swoista próba dotarcia do korzeni. Do tego co było na początku, do ziarenka, z którego wykiełkowało dzisiejsze oblicze artysty i jego prac. To zderzenie świata artysty ze światem współczesnym.

Z tej właśnie konfrontacji, z tego spojrzenia na świat oczami człowieka wrażliwego powstało wiele prac, które budzą zachwyt i chwytają za serca odbiorów w każdym zakątku świata.

--

OracArt – organizator wystawy i wernisażu wystawy – to przedsięwzięcie wybitnego współczesnego malarza polskiego Józefa Krzysztofa Oraczewskiego i Moniki Turczyńskiej. Celem inicjatywy jest budowa rynku sztuki w Polsce poprzez działania artystyczne, biznesowe i edukacyjne.

Projekt obejmuje funkcjonowanie profesjonalnej galerii sztuki Orac przy ulicy Nowolipki. Nieformalnej przestrzeni przeznaczonej do wielu twórczych działań artystycznych przy ulicy Koszykowej. Miejsca na kameralne spotkania i warsztaty na warszawskiej starówce, niezwykłej pracowni artysty pod Warszawą oraz nadmorskiej siedziby plenerowej w Chorwacji.


Pozostałe wpisy

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!